Kiedy warto zgłosić się na gastroskopię i jak przebiega to badanie?

0

Dzięki specjalistycznym sprzętom i wyspecjalizowanym placówkom medycznym diagnostyka i wczesne wykrywanie chorób jest na bardzo wysokim poziomie. Choroby związane z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego można wykryć dzięki gastroskopii.

Gastroskopia Poznań – kiedy należy udać się na badanie?

Choroby układu pokarmowego mogą pojawić się u osób w każdym wieku, a jednym ze wskazań jest refluks lub ucisk w nadbrzuszu. Jeśli u pacjentów występuje krwawienie z przewodu pokarmowego lub mają oni trudności z przełykaniem, to także diagnostyka będzie niezbędna, by poznać przyczynę. Gastroskopia powinna być przeprowadzona u osób, które miały problemy z żołądkiem, dwunastnicą i przełykiem, ale też po leczeniu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jest to badanie pozwalające na rozpoznanie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego i stopnia zaawansowania choroby.

Gastroskopia – przebieg badania

Gastroskopia nie jest przyjemnym badaniem, choć nie jest ona bolesna. Całość trwa do kilkunastu minut, a pacjent w tym czasie najczęściej leży na lewym boku. Na początku podane jest znieczulenie gardła, by po chwili lekarz do jamy ustnej wprowadził gastroskop. Ważne w tym momencie jest regularne oddychanie, które pozwala zmniejszyć odruch wymiotny. Pobrany wycinek jest wysyłany do pracowni endoskopowej, która ocenia i sprawdza go pod mikroskopem. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić podczas badania sedację lub ogólne znieczulenie. Najczęściej te przypadki dotyczą dzieci lub osób z chorobami psychicznymi.

Jak pacjent powinien się przygotować do gastroskopii?

Na gastroskopię należy udać się na czczo, co oznacza, że przynajmniej 6 godzin przed badaniem nie wolno spożywać posiłków. Nie wolno także 4 godziny przed badaniem pić. Pacjent powinien się powstrzymać od palenia papierosów i żucia gumy, a w trakcie badania proteza zębowa powinna być wyjęta. Jeśli osoba przyjmuje leki na krzepliwość krwi, to po konsultacji z lekarzem, powinny zostać one odstawione lub zamienione na inny preparat. Bardzo ważne jest, by poinformować lekarza o chorobach przewlekłych lub przebytych chorobach, które mogą być przeciwwskazaniem. Takimi chorobami jest niewydolność serca czy ostry zespół wieńcowy.

Jakie choroby można wykryć podczas gastroskopii?

Gastroskopia Poznań jest badaniem, które diagnozuje choroby układu pokarmowego, w tym choroby wrzodowe dwunastnicy i żołądka, ale też żylaki przełyku czy raka żołądka i przełyku. Pacjent może dowiedzieć się, czy jest zakażony Helicobacter pylori lub może cierpi na celiakię. To badanie pozwalające na wykrycie we wczesnym stadium chorób nowotworowych.

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Kiedy warto zgłosić się na gastroskopię i jak przebiega to badanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *